Het GSM afluisterschandaal wordt niet alleen in Engeland op de voet gevolgd, maar ook in vele landen daarbuiten. Ook in Nederland is er veel aandacht voor. Bijvoorbeeld Nieuwsuur besteedde er aandacht aan en het NOS journaal houdt er een blog over bij.
Nick Williams, Director Public Affairs bij Fleishman-Hillard in London update ons over de gevolgen in media en politiek.
Cameron in grote problemen door afluisterschandaal
Het besluit van David Cameron om Andy Coulson als zijn woordvoerder aan te stellen wordt steeds kritischer bekeken naarmate er meer belastende informatie naar buiten komt in het afluisterschandaal. Niet alleen wordt de bestverkopende Britse krant (en de bestverkopende Engelstalige zondagskrant ter wereld) opgeheven, maar bovendien heeft de Britse regering zich gedwongen gezien twee openbare onderzoeken te gelasten.
Het eerste onderzoek zal zich richten op het oorspronkelijke politieonderzoek naar afluisterpraktijken, en dit zal zonder twijfel Camerons relatie met Coulson in het nieuws houden, alsook zijn innige vriendschap met Rebekah Brooks (wier ontslag naar verluidt was geweigerd). Het tweede onderzoek zal focussen op het inrichten van een nieuw systeem voor zelfregulering van de pers, nadat Cameron eerder vandaag verklaarde dat de Press Complaints Commission (PCC) had “gefaald” en dat de commissie niet heeft deelgenomen aan het eerdere onderzoek naar afluisterpraktijken. Voor de mediasector is het moment van ‘verantwoording’ gekomen en de sector zal de komende jaren zijn regelgeving drastisch zien veranderen.
Tijdens een korte persconferentie verdedigde de Britse minister-president vanochtend (8 juli) bij herhaling zijn beslissing tot het aanstellen van Coulson, die op dat moment op het politiebureau in Savile Row werd ondervraagd door de politie. In antwoord op vragen over zijn beslissing verklaarde hij dat hij ”volledige verantwoordelijkheid” neemt en dat hij had besloten Coulson een tweede kans te geven, maar dat ”de tweede kans geen resultaat heeft opgeleverd”.
In de stroom van onthullingen van de afgelopen dagen wordt het voor de minister-president steeds moeilijker om afstand te nemen van de storm rond News International, en heeft Ed Miliband ”het spel perfect gespeeld”, zoals Coulson zelf gezegd zou kunnen hebben. De manier waarop Miliband de minister-president steeds één stap voor was tijdens iedere nieuwe ontwikkeling in deze kwestie, deed denken aan de wijze waarop Cameron Gordon Brown te slim af was in het declaratieschandaal. Miliband was de eerste die zei dat Brooks ontslag zou moeten nemen (Cameron zei vandaag dat hij haar ontslag zou hebben geaccepteerd), de eerste die opriep tot een gerechtelijk onderzoek (dat Cameron vandaag heeft aangekondigd) en was eerder dan de minister-president met het bekritiseren van de PCC vanmorgen. Cameron is hiermee verwikkeld in een ernstig schandaal waarvan het eind voorlopig nog niet in zicht is, vooral omdat Coulson vanmorgen door de Britse hoofdstedelijke politie is gearresteerd. Wat ooit een probleem was voor Cameron is inmiddels uitgegroeid tot een crisis van formaat; met zijn PR-achtergrond had hij moeten voorzien hoe deze kwestie zich zou ontwikkelen. Hij loopt zonder enige twijfel ernstige reputatieschade op wanneer blijkt dat hij niet in staat is nieuwe medewerkers juist in te schatten.
Nick Williams
Director of Public Affairs Fleishman-Hillard London